Ezt a postot régebben írtam, de gondoltam felteszem, sok meló volt benne. KAJÁK! Indonéz konyha kritika, így 5 hónap ismerkedés után.
Az indonéz konyha biztos nem tartozik a világ legjobbjai közé, de az erős túlzás, hogy ne lehetne itt jót enni. Egy 2-3 hetes nyaralás idejére elég sok érdekességet kínál, apró sokkokat, meglepetéseket. Hosszabb távra kissé monoton és redundáns, bizony elegem tud belőle lenni.
Mint majd minden Dél-Kelet Ázsiai konyhának, a helyinek is a rizs képezi az alapját. Ezt itt jellemzően rizsfőzőkben csinálják, ipari mennyiségben, és egész nap ezekben a majdnem légmentes nagy üstökben áll, várva a felhasználást. És most jön a számomra legfájóbb pont: eddig még se Thaiföldön, se Malajziában, se itt nem ettem jó rizst. Ez elképzelhetetlennek tűnik, lévén ez a nemzeti ételük, de igen, a Józsefváros közepén a kínai élelmiszer diszkontban vett thai jázmin rizs rommá nevel mindent amit itt lehet enni. Pont. Valószínűleg ha adnék pl. Dion családjának abból, soha többé nem bírnának egy jóízűt enni otthon. Ennek itt se illata, se íze, ráadásul szerintem kicsit túl is főzik. Ebből esznek meg Dionék családostul, öten, bevallása szerint napi 2 kilót.
A legtöbb szomszédos ország nemzeti étele valamiféle komplikáltabb dolog, amit majd rizzsel lehet fogyasztani, de az indonézek hardcore-abb rizsrajongók, így ők valami egyszerűbbel álltak elő: nasi goreng, azaz sült rizs. Igen, még a neve is ezt jelenti. Elkészítés: fogsz egy adag fokhagymát, megpirítod egy hatalmas wok alján, rizst dobsz hozzá, paradicsom szószt meg édes szójaszószt nyomsz rá, megszórod sóval, talán cukorral. Beledobálod a csak “zöld”-nek nevezett, ízetlen kajatömeg+vitamin tartalom növelő levelet durván felvágva, és kész is a nasi goreng. Tetejére mehet egy mindkét oldalán bő olajban megsütött tükörtojás, mellé esetleg egy rák/hal chips, egy-két szelet kigyóubi és kész is. Amúgy egyáltalán nem rossz, főleg, hogy jellemzően 100 forint, de lehet annak oka, hogy én már több mint egy hónapja nem ettem ilyet. Lévén, hogy kurva unalmas íze van. De tény, hogy túl lehet élni rajta, ha csak ennyi a cél.
A másik mindenhol kapható étel a Mie Goreng, azaz sült tészta. Ez se sokkal kifinomultabb étel, plusz valószínűleg még jóval egészségtelenebb is. Ez jellemzően instant tésztából készül, amit el se akartunk hinni, mikor először láttuk. Ültünk egy kis kajáldában, megrendeltük a Mie Gorenget, és elképedve láttuk, hogy a tulaj kiszalad, majd 2 kis műanyag zsacsival tér vissza a szupermarketből. Bizony, mintha otthon egy büfé arra specializálta volna magát, hogy egy-két plusz adalékkal megdobálva (zöld, ropogósra pirított sülthagyma darabkák, egy tükörtojás ) SMACK LEVEST készítsen. Mára hozzászoktunk ehhez is, sőt arra is rájöttünk, hogy igényesebb helyeken kissé drágábban rendes tésztából is kaphatunk, de ha az utcán megállunk egy warungnál, 100 forintért jó eséllyel az instant verziót hegesztik.
Az instant tészta pult amúgy minden szupermarketben egy teljes polcsort foglal el, 4-5 nagy márka kb. 50 féle terméke versenyez azért, hogy őt válaszd - 25-30 forintért. Ezek hosszútávon igen unalmasak, de tény, hogy kényelmesek. A vízgépből csak egy kis forró vizet eresztek a tésztára, belekeverem a 3-4 féle mellékelt olajat/fűszerkeveréket és kész is… a nem túl laktató, nem túl finom, de kurva olcsó és gyors kaja. Csak arra kell figyelnem, hogy véletlenül ne SOTO izűt vegyek, mert az citromfüves édes, és attól rosszul vagyok. A helyiek ezeket a cuccokat szerintem főleg nem levesnek eszik, hanem tényleg követik a csomagon látható utasításokat és elkészítik sült tésztának. Én ezzel párszor próbálkoztam, de az eredmény se lett olyan meggyőző, meg ha erre vágynék, inkább kibattyogok és megveszem fityingekért elkészítve, felturbózva.
Indonéziában amúgy a vékonypénzű utazónak nagy csábítás, hogy baromi olcsón kajáljon folyamatosan, de olyan 3 hónap után, 5-6 kiló fogyást követően úgy döntöttem, stratégiát változtatok. Még akkor sem kerül 500 forintnál többe egy étkezés, ha a helyiek számára szokatlan módon húsból próbálok kellő proteint bevinni, nem csak rizsből. Így táplálkozásom egyik gerince az Ayam Goreng lett. Az “Ayam Gorenges”, azaz sült csirkés működése egész Balin ugyanaz. Egy kis pultban félig megfőzött csirkecombok és “dada”-k (egy kis mell darab + a szárny) várják, hogy valaki kiválassza őket. Ekkor az elárusító bedobja őket 20 liter fortyogó olajba, ahonnan finom ropogósan kerülnek elő. Sima rizst, saját készítésű sambal-t, és egy kevés friss zöldséget csomagolnak mellé. Én jellemzően 2 vagy 3 ilyen húsdarabot hozok haza, és ettől függően fizetek érte 4 vagy 6 száz forintot. Ezzel olyan ázsiai módon jól is lakok.
A fenti bekezdésben két dolog is magyarázatra szorulhat. A sambal a balinéz konyha egyik alappillére. Nagy mozsárban készítik, paradicsomot meg chilit alaposan szétnyomkodva, az egészet némi rothasztott halszósszal bekeverve. Az utóbbi összetevő mennyisége az, ami meghatározza, képes vagyok e elfogyasztania a végeredményt. Ha alig észrevehetően ízesíti csak a szószt, akkor egész jó kis fűszer az amúgy elég ízetlen kajákhoz, ha azonban már messziről rohadt hal szaga van a végterméknek, akkor kiráz tőle a hideg. Ezt rengeteg mindenhez szolgálják fel errefelé, e nélkül sok ételnek gyakorlatilag alig van fűszerezése.
A másik az ázsiai jóllakás. Itt soha nem lakok jól úgy mint nyugati kajákkal. Az étkezésnek akkor van vége, mikor megettem az adagot, esetleg kettőt – akkorra jellemzően meg is unom az aktuális fogás ízét – nem akkor, mikor majd kipukkadok, mint otthon.
Az Ayam Gorengesek jó része sült Ikan-t, azaz halat is. Jellemzően kis bajszos halacskát, ami nekem nem nagyon tetszik. Ha halat akarok enni, érdemesebb grilleznünk. Itt érdemes lenne kitérnem egy utunk során megfigyelt számomra érthetetlen dologra. Ez ugye egy sziget, óceán veszi körül. Az óceánban halak élnek. Sok a halász is, tele a part a hajóikkal. A hal olcsó, látjuk a piacon. Mégse árulnak sehol normális halételeket, vagy ha igen, pofátlanul drágán, és csak jobb éttermekben. Ott ahol 1 kiló tonhalfilé olyan 500 forint, semelyik warungban nem lehet tonhalat enni. Megfejtéseiket az alábbi címre várjuk… (Azért persze egy drágább helyieknek szóló étteremben se kerül többe egy gyönyörű halvacsora egy ezresnél.)
Az indonéz tofu szánalmasan gyenge, viszont helyette van valamijük, ami elsőre meglepő lehet, de ha ad neki időt az ember elkezd ragyogni. Ez a tempe. A tempe nem más mint szójababokból összecementezett rúd. Valamiféle préselős hordóban taposós eljárással készülhet - ha jól vettem ki - de minden esetre sokkal természetesebb és finomabb dolog, mint a tofu. Rendesen rá lehet harapni, és kisütve, sósan, isteni rágcsálni való. Gondolom jó nagy lehet a protein tartalma, a szójababoknak hála, de erről biztos infóm valószínűleg sosem lesz, mivel ezt nem igen gyártják ipari körülmények közt, rendesen lecsomagolva, “nutrition fact” rovatkával ellátva. Piacon lehet venni, de még a szupermarketben is banán levélbe csomagolva van a hűtőben. Természetesen ez is baromi olcsó. Tipikusan kurkuma gyökér levébe áztatják és így sütik ki bő olajban, de készítenek belőle chipset, sőt chilivel, kis szósszal még főételt is.
A helyi táplálkozás másik gerince a Nasi Campur. A campur valamiféle keveréket, mix-et jelent, így a név elég jól illik ehhez a kajához, ami nem áll másból, mint sima vagy kurkumától sárga rizsre szedett különféle kis fogásokból. Az ibu-k (asszonyok) jellemzően két ujjukat összecsippentve dobálják rá a kiválasztott összetevőket a rizsre, amik lehetnek tipikusan: chilis tempe, kis instant tészta (igen, rizst enni tésztával…) , chilibe pácolt kemény tojás, kókuszreszelék, csontos húsdarabok, öntetek, vagy bármi ami épp le lett gyártva. Minél autentikusabb balinéz egy nasi campuros, annál több lesz a belsőség, a sült vér és sok egyéb meghatározhatatlan eredetű fogás a kínálatban és annál csípősebb is lesz. Indonézek szendvics helyett gyakran egy kis háromszög alakú banán levélbe csomagolt nasi injen-t (valahogy így hangzik a neve) kapnak fel, és azt majszolják el. Ha jól csinálják, az se rossz.
Indonéziában amúgy Európához képest elképesztő mennyiségű a kaja árus, gyakorlatilag 10 méterenként van valami kis pult, ahol vehetsz harapnivalót. Jellemzően minden warung csak 1-2 féle ételt készít, de azt jó esetben gyorsan és finoman . Van sok olyan is ami lassú, és még csak az az egy szem kaja se jó amit főznek, ezek nem tudom, hogy az istenben maradnak fent. Minden esetre warungot nyitni nem nagy feladat, kell hozzá egy gázpalack, egy állvány amin főzni tudsz, egy nagy wok, meg egy pult amin esznek, és kész is. Ha egyszer csődbe megyünk, nyitunk 10 ezer forintból egy pörköltes warungot, hátha bejön a helyieknek. Bár valószínűleg elég nagy bukó lenne egy majdnem tisztán hindu szigeten marha fogást főzni. Itt jegyezném meg, hogy ezt még nem sikerült felfognom, hogy működik. Sapi, azaz marha rengeteg warung kinálatában szerepel, és nem is kevesen esznek ilyet. De ők hinduk, akkor ezt így hogy? Azt hiszem itt ez nem olyan szigorú vallási előírás, és Dion is csak azóta nem eszik marhát (ami hitük szerint Shiva eszköze arra, hogy a halottak lelkét felvigye) mióta családi papként tevékenykedik.
Itt vége az indonéz kaják VOl.1-nek, hamarosan folytatás…